159471-2018 - ResultatSverige-Kinna: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel-Grossist
Referensnummer: 17/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser livsmedel i varuområdena Kaffe, Djupfryst, Kolonial, Mejeri och Frukt & Grönt till kommunens verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15311000 Fryst potatis, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15331170 Frysta grönsaker, 15332000 Beredda frukter och nötter, 15332100 Bearbetad frukt, 15412000 Fetter, 15430000 Matfetter, 15431000 Margarin och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15512000 Grädde, 15612100 Vetemjöl, 15612300 Mjöl och grovt mjöl – vegetabliskt, 15613000 Sädeskornsprodukter, 15613380 Havregryn, 15800000 Diverse livsmedel, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15861000 Kaffe, 15861100 Rostat kaffe, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15871000 Vinäger; såser; blandade smaktillsatser; senapspulver och -mjöl; färdig senap, 15871200 Såser, blandade smaktillsatser och kryddblandningar, 15872000 Örter och kryddor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15895000 Snabbmatsprodukter, 15895100 Hamburgare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen