159472-2018 - ResultatSverige-Alingsås: Kontorsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial
Referensnummer: 2017.610 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande beställningar av kontors- och skolmaterial. Upphandlingens syfte är att säkerställa Alingsås kommuns behov av kontorsmaterial, skolmaterial och almanackor under avtalsperioden.
Uppskattad inköpsvolym är 2 (två) miljoner SEK (exkl. moms) per år. Volymen är angiven utifrån de inköp som gjordes år 2016 för Alingsås kommun och de kommunala bolag som deltar i upphandlingen.
Volymen ska betraktas som ett riktvärde och är inte bindande för beställaren. Detta innebär att det, vid kommande beställningar, inte får finnas några begränsningar avseende leveransvolymer. Likaledes får det inte finnas krav på att angiven volym ska uppnås.Alingsås kommun har i dagsläget drygt 100 aktiva leveransadresser inom kommunen och 60 olika beställare inom avtalsområdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22817000 Almanackor eller agendor, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30197000 Mindre kontorsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar löpande beställningar av kontors- och skolmaterial. Upphandlingens syfte är att säkerställa Alingsås kommuns behov av kontorsmaterial, skolmaterial och almanackor underavtalsperioden.
Volymen ska betraktas som ett riktvärde och är inte bindande för beställaren. Detta innebär att det, vid kommande beställningar, inte får finnas några begränsningar avseende leveransvolymer. Likaledes får det inte finnas krav på att angiven volym ska uppnås.
Alingsås kommun har i dagsläget drygt 100 aktiva leveransadresser inom kommunen och 60 olika beställare inom avtalsområdet.
Upphandlingen avser nettoprissatta artiklar enligt bifogad Produktlista och kommer således inte att omfatta leverantörens övriga sortiment. Produkter kan komma att läggas till sortimentet under avtalstiden.
Avtalet omfattar produkter inom följande områden:
— Kontorsmaterial: traditionellt kontorsmaterial (pärmar, pennor, mappar, block med mera),
— Skolmaterial: skriv-och räknehäften, gloshäften, lim, saxar med mera,
— Almanackor.