159480-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lungfunktionssystem och Utrustning för Ergospirometri 2017
Referensnummer: 2016/01131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av 1 st. lungfunktionssystem samt 1 st. system för ergospirometriska undersökningar till Avdelningen för klinisk fysiologi vid Blekingesjukhuset i Karlskrona, inkl. installation, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning.
I upphandlingen ingår även ramavtal för utrustningsspecifika förbrukningsmaterial, tillbehör och reservdelar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lungfunktionssystem
Del nr: 2016/01131-1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lungfunktionssystem enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget.
Utrustning för ergospirometri
Del nr: 2016/01131-2
Utrustning för ergospirometri enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget.