Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaskromatograf-masspektrometer (GC-MS/MS)
Referensnummer: EUI 20 052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en gaskromatograf trippelkvadrupol-masspektrometer (GC-MS/MS) med utvärderingsdatasystem. Om upphandlingen Upphandlingen omfattar en gaskromatograf trippelkvadrupol-masspektrometer (GC-MS/MS) med utvärderingsdatasystem. Den tilltänkta användningen är framför allt för ”ultrakänslig” kvantitativ analys av steroidhormoner såsom östradiol, testosteron och dess metaboliter/prekursorer. För att nå bästa känslighet kommer steroidhormoner att derivatiseras mha pentafluorobensoylklorid och joniseras med negativ kemisk jonisering. Provmatriser av biologiskt ursprung kommer i huvudsak att användas, t ex plasma, serum och vävnader. Instrumentet skall vara beprövat för dessa applikationer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38300000 Mätutrustning, 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen