2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsinsyn Support SmartPrio
Beskrivning: Örebro kommun har infört möjligheten att prioritera bussar med modern teknik av signalprioritering i stadens trafiksignaler. Systemet för att prioritera fordon i Örebro kommuns trafiksignaler kallas Smart Prio. Örebro kommun upphandlade införandet av bussprioritering i stadens trafiksignaler 2016. Det skedde genom offentlig upphandling där leverantören Swarco Sverige AB (orgnr: 5560247594) lämnade det vinnande anbudet. Nyttjanderätten för 70 anläggningslicenser köptes som engångsbelopp vid upphandlingen. I avtalet saknades dock support och drift, ett så kallat Service level agreement (SLA). Förvaltningen av systemet är beroende av extern drift av leverantören via ett löpande supportavtal. Smart Prio är ett proprietärt system som ägs av Swarco Sverige AB och tillhandahålls som en IaaS (Infrastructure as a Service), systemet ligger på Swarcos egna servrar. Detta innebär att det endast är leverantören Swarco Sverige AB som kan drifta sina servrar och det är endast de som kan leverera support med möjlighet till stöd och vidareutveckling av programmet över tid. Örebro kommun avser med anledning av ovan tilldela kontrakt till leverantören Swarco Sverige AB genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering med anledning av tekniska skäl (6:14 1st punkt 2, lag (2016:1145) om offentlig upphandling). I supportavtalet ingår drift av systemet samt timpriser för avrop från konsult för de kompetenser som behövs för t.ex. årlig uppdatering av linjenätet. Kontaktuppgifter till leverantör: Swarco Sverige AB Vretvägen 14, SE-142 34 Skogås, Sweden info.stockholm@swarco.com
Intern identifierare: Tos 1852/2024
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72100000 Rådgivning för maskinvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48900000 Diverse programvara och datorsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000