159706-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av gäst- och studentbostäder
Referensnummer: EUI 17 004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller städning av gäst- och studentbostäder samt tilläggstjänster för översyn av studentbostäder.
Upphandlingen är uppdelad i två områden:
Område 1 - Göteborgs universitet erbjuder cirka 200 tillfälliga gästlägenheter och rum till institutioner och enheter inom universitetet samt ca tjugo studentbostäder till internationella studenter. De tjänster som kommer att omfattas av nytt städavtal gäller städning av både gäst- och studentbostäderna.
Område 2 - ChalmersChalmers erbjuder tillfälliga studentbostäder under studieperioden. Bostäderna ligger i Johanneberg, Västra Frölunda och Högsbo. Vi har lägenheter av typen ”studentkorridor” med gemensamt kök samt lägenheter i större storlekar. De tjänster som omfattas är i huvudsak städning av studentbostäder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Städning av gäst- och studentbostäder samt tilläggstjänster för översyn av studentbostäder.
Om upphandlingen.
Område 1 - Göteborgs universitetWelcome Services på Göteborgs universitet erbjuder cirka 200 tillfälliga gästlägenheter och rum till institutioner och enheter inom universitetet. Bostäderna har centralt läge och storleken varierar från enkelrum till fyra rum och kök. Alla lägenheter och rum är möblerade samt utrustade för självhushåll. Universitetet tillhandahåller också cirka tjugo studentbostäder till internationella studenter. Även dessa lägenheter är möblerade.
De tjänster som kommer att omfattas av nytt städavtal gäller städning av både gäst- och studentbostäderna. Vid beställning tillkommer fönsterputsning vid behov. Städningen ska utföras enligt tre olika städmodeller utformade av Göteborgs universitet benämnda ST1, ST2 och UFST, se bilaga 1. Även storstädning av gemensamhetsutrymmen kan förekomma. Vilka tjänster som ska utföras, hur ofta de ska utföras och tidsschemat för utförandet regleras av Göteborgs universitets löpande bokningar vilka ständigt fluktuerar.
Område 2 - ChalmersChalmers erbjuder tillfälliga studentbostäder under studieperioden. Bostäderna ligger i Johanneberg, Västra Frölunda och Högsbo. Vi har lägenheter av typen ”studentkorridor” med gemensamt kök samt lägenheter i större storlekar. Alla boenden är möblerade.
De tjänster som omfattas är i huvudsak städning av studentbostäder, enligt Bilaga 2 Checklista Chalmers, där det även kan förekomma fönsterputsning. Vi har även storstädning av gemensamhetsutrymmen, såsom kök, korridorer och toaletter. Vilka tjänster som ska utföras regleras av hur väl våra egna studenter städar sina lägenheter vid flytt. De flesta flyttarna sker vid terminsavslut samt terminsstart.