159749-2023 - ÄndringSverige-Växjö: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Hus 1 och 2 Sigfridsområdet (Växjö)
Referensnummer: 22RGK1996
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
På Sigfridsområdet i Växjö ska Region Kronoberg utföra en ombyggnation i Hus 1 (ca 7700 m2 BTA) och rivning i stora delar av Hus 2 (ca 3840 m2 BTA).
Ombyggnationen omfattar samtliga fem plan som ska byggas om för Barnhabilitering, Lokalvård, administration, konferens och nytt fläktrum.
Hus 2 ska rivas med undantag av Restaurang Helgonet. Kompletteringar av anslutande byggnader ska utföras samt återställande av mark, nya gångstråk och terapiträdgård. Projektets färdigställandetid är 2025-04-30.