2. Förfarande
Förfarande
Titel: Eriksberg Industriområde
Beskrivning: Projektet omfattar anläggande av kommunal infrastruktur såsom; gator, gång- och cykelvägar, vatten, avlopp, dagvatten, el, fiber översvämningsytor och så vidare, inom det nya industri- och verksamhetsområdet Västra Eriksberg i Karlstad. Projektet ska certifieras enligt Breeam Infrastructure. Certifieringsarbetet kräver extra stort engagemang från alla medverkande parter och Karlstads kommun vill att entreprenören ska visa att det finns ett starkt driv och en vilja att lyckas tillsammans.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108766:Lot:1