159763-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radioundersökningstjänster
Referensnummer: SR1916
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandlingen görs av tre radiobolag i samverkan. Kilohertz AB, org.nr 556444-7158 ("NENT"), Bauer Media AB, org.nr. 556602-1647 ("Bauer") och Sveriges Radio AB, org.nr. 556419-3232 ("Sveriges Radio"), gemensamt kallade “Beställarna”. Sveriges Radio lyder under LOU, lagen om offentlig upphandling och är ansvarig för upphandlingsprocessen.
Mätningen av radio- och ljudpubliken syftar till att mäta och rapportera allt ljud oavsett plattform och distributionsform. Med det avses linjärt lyssnande (broadcast), lyssnande med tidsförskjutning/on demand och lyssnande på podcasts (on demand-produktioner utan koppling till ett linjärt radioprogram) från Beställarnas deltagande medier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 38434200 Ljudmätningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen