159790-2021 - ÄndringSverige-Lidköping: Glasögon
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildskärmsglasögon DIS
Referensnummer: 2020-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser bildskärmsglasögon för bildskärmsarbete, optiskt slipade skyddsglasögon, synundersökning samt vid behov arbetsplatsundersökningar till Beställare i Lidköpings kommun, Lidköpings Energi AB och AB Bostäder i Lidköping AB. Upphandlingen genomförs som ett dynamiskt inköpssystemet och bygger på en fast prismodell. Alla leverantörer som kvalificerat sig och uppfyllt ställda krav kommer att anslutas till systemet. Systemet startar med 1 år, med intentionen att förlänga upp till 8 år.