159866-2021 - ÄndringSverige-Härnösand: Förbrukningsartiklar för tandvård
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentalt förbrukningsmaterial 2021
Referensnummer: 20RS6561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål Denna upphandling omfattar köp av Dentalt förbrukningsmaterial till tandvårdsklinikerna i Region Västernorrland och Region Jämtland/Härjedalen. Samtliga offererade produkter ska vara anpassade för en professionell svensk tandvårdsverksamhet. De ska vara av god kvalitet, i förekommande fall av biokompatibelt material, och lämpliga för avsett ändamål. Produkterna ska vara säkra för patienter och handhavande personal.