159928-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Laboratorietjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Tillgång till laboratoriemiljö för storskalig cellodling, produktion och rening av biologiska material
Referensnummer: 2-5219/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI avseende kommande upphandling av tjänst för laboratoriemiljö för storskalig cellodling, produktion och rening av biologiska material. Om Karolinska Institutet Karolinska Institutet, nedan kallat KI, är ett av världens ledande medicinska universitet. Vår vision är att driva utvecklingen av kunskap om livet och verka för en bättre hälsa för alla.I Sverige står KI för den enskilt största andelen av den medicinska akademiska forskningen och har det största utbudet av medicinska utbildningar.Sedan 1901 utser Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet mottagare av Nobelpriset i fysiologi eller medicin. För mer information, vänligen se ki.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI är ett tillvägagångssätt för upphandlade myndigheter att samla information och möjliga lösningar, samt i syfte att erhålla synpunkter och kommentarer, inom ett tänkt upphandlingsområde inför ett eventuellt framtagande förfrågningsunderlag. Det av Karolinska Institutet nu presenterade underlaget avser ett tänkt upplägg för att eventuellt kunna upphandla en tjänst för att få tillgång till en icke GMP klassad laboratoriemiljö för storskalig cellodling, produktion och rening av biologiska material. I och med att detta är ett helt nytt avtalsområde för KI har myndigheten valt att tillfråga marknadens leverantörer om det tilltänkta förfrågningsunderlaget. KI omber intressenter inom detta avtalsområde att inkomma synpunkter på underlaget. Synpunkter ska lämnas skriftligen, förslagsvis genom att intressenten formulerar dessa i ett word-dokument med tillämpad kapitelhänvisning motsvarande strukturen i underlaget. Klausuler som den tänkta anbudsgivaren inte finner av intresse att kommentera