159931-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Knivsta: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning och vintersandupptagning
Referensnummer: SUN 2017/845
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en entreprenad som omfattar beredskap, jour och utförande av vinterväghållning; snöröjning och halkbekämpning, samt vintersandupptagning på gator, vägar m m som B utgör väghållare för. I entreprenaden ingår även motsvarande tjänster på de skolor inom kommunen som det kommunala bolaget Kommunfastigheter i Knivsta AB äger och förvaltar.
Entreprenaden omfattar ca 51 kilometer gator och vägar, 33 kilometer gång- och cykelvägar, 16 kilometer gångbana samt 7 st skolfastigheter med en total yta på ca 37 000 m2. Arbetena utförs till största delen utanför ordinarie arbetstid.
Entreprenaden ersätts som delar med fast ersättning, fast ersättning per tillfälle och genom rörlig ersättning.
Entreprenadtiden sträcker sig med beräknad start från och med 2018-10-01 till och med 2022-09-30 med möjlighet för B att förlänga kontraktstiden med ett + ett optionsår i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen