Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livscykelhantering av klientutrustning IT
Referensnummer: 2-5220/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72100000 Rådgivning för maskinvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffandet av en tjänst för s.k. livscykelhantering av klientdatorer. Leverantören ska svara för att tillhandahålla en eller flera olika datorklienter utifrån beskrivning i detta förfrågningsunderlag till KI. KI har inte för avsikt att äga klienterna utan önskar hyra dessa under en 3 års period. Detaljer för hyresvillkoren framgår av förfrågningsunderlaget. Vidare ska leverantören svara för all hantering av datorerna för tiden innan och efter hyresperioden. Detta innebär att datorn är förberedd för användning, med viss av KI specificerad mjukvara, avskalat emballage och märkning, vid ankomst till användaren på KI. Av märkningen ska leverantören kunna ha spårbarhet gällande vem som svarar för datorn på KI, hur länge den har varit uthyrd och när återlämning ska ske etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att effektivisera KI:s hantering av datorhårdvara med ett förutsatt positivt utfall vad gäller ekonomi, kvalitet, miljö, hållbarhet och klimatavtryck samt IT-säkerhet. Förväntningarna på denna upphandling är att sänka verksamhetens totala kostnad för hårdvara, säkerställa att livscykeln efterlevs, öka kostnadskontrollen samt att minska den tid som Karolinska Institutet och dess institutioner lägger på administration. Stor vikt ligger på den positiva effekt som kan nås vad gäller miljö och hållbarhet. Utbytt utrustning ska systematiskt rekonditioneras och återanvändas (säljas till en ny användare) eller återvinnas (material ska tas om hand på ett miljö- och hållbarhetsmässigt godkänt sätt) så långt det är möjligt. Transporter ska samordnas till så få transporter som möjligt per år, samt göra ett så litet avtryck som möjligt genom av tjänsteleverantörens omhändertagande av emballage innan leverans.