159958-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontaktcenter och ärendehanteringssystem
Referensnummer: KSUH22/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla en digital lösning/tjänst avseende system för kontaktcenter och ärendehanteringssystem.
Leverantörens lösning ska innefatta systemstöd för både kontaktcenter och ärendehantering. Systemstöden ska fungera väl ihop och ska således vara integrerade och kompatibla med varandra.
I upphandlingen ingår även:
·        Införandeprojekt (inkl. utbildning under införandet) med implementering av lösningen,
·        Konsulttjänster,
·        Optioner,
·        Integrationer,
·        Licenser,
·        Drift, underhåll och support av lösningen.
Funktionella krav och allmänna krav på lösningen anges i bilaga 1. Kravspecifikation.
Krav på införandeprojekt, utbildning, drift, underhåll och support m.m. anges i bilaga 1. Kravspecifikation, flik Allmänna krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen