159962-2020 - ResultatSverige-Ludvika: Avfallstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall 2020
Referensnummer: GNU 2019/143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bortforsling och omhändertagande av farligt avfall från återvinningscentralerna i Avesta, Borlänge, Hedemora, Ludvika, Smedjebacken och Säter. I uppdraget ingår även att delta vid så kallad mobil insamling och tillhandahålla säkerhetsrådgivning för vissa beställare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen