159978-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av gipsavfall
Referensnummer: 18/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser mottagande av gipsavfall från sortergårdar för behandling och materialåtervinning.
Materialet kommer från hushåll och näringsidkare som lämnar avfallet på Beställarens sortergårdar. Materialet lastas av i containrar som sedan transporteras till antagen Leverantörs behandlingsanläggning eller omlastningsstation belägen inom Jönköpings kommun, där de tippas.I uppdraget ingår inte transport av materialet från sortergårdarna då dessa transporter kommer att skötas av Beställaren anlitad transportör. Efter lossning vid omlastningsstation/behandlingsanläggning övergår ansvaret och ägandet av materialet till antagen Leverantör. Leverantör ansvarar för att allt material kommer till godkänd behandlingsanläggning som innehar samtliga tillstånd som krävs. Leverantören kan fritt välja vart den vill sälja materialet när det är färdigbehandlat efter de krav som mottagaren har på det.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
June Avfall & Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende omhändertagande av gipsavfall från sortergårdar för materialåtervinning.
Omfattning.
Materialet kommer från hushåll och näringsidkare som lämnar avfallet på Beställarens sortergårdar. Materialet lastas av i containrar som sedan transporteras till antagen Leverantörs behandlingsanläggning eller omlastningsstation belägen inom Jönköpings kommun, där de tippas.I uppdraget ingår inte transport av materialet från sortergårdarna då dessa transporter kommer att skötas av Beställaren anlitad transportör. Efter lossning vid omlastningsstation/behandlingsanläggning övergår ansvaret och ägandet av materialet till antagen Leverantör. Leverantören ska ha en kalibrerad fordonsvåg eller likvärdig metod för att väga mängden avfall på sin omlastningsstation/behandlingsanläggning. Leverantör ansvarar för att allt material kommer till godkänd behandlingsanläggning som innehar samtliga tillstånd som krävs. Leverantören kan fritt välja vart den vill sälja materialet när det är färdigbehandlat efter de krav som mottagaren har på det.
Uppskattad årsvolym är ca 800 ton gipsavfall. Ca 130 transporter med avlämning av gips per år.