Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd Open Hierarchy
Referensnummer: UH-2021-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Flera av de plattformar och lösningar inom Sundsvalls kommunkoncern som bryter strukturer och linjerar med denna framtida strategi finns idag utvecklade inom det Java-baserade ramverket OpenHierarchy.
Denna upphandling syftar därför till att säkerställa tillgång till kompetens i form av konsultstöd rörande ramverket OpenHierarchy. Konsultstödet rör allt från arkitektur och utveckling till förvaltning och support av lösningar som utvecklats eller utvecklas på ramverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 550 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen