160065-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inom digitalisering
Referensnummer: UH-2020-387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar Sundsvalls kommunkoncerns behov av ramavtal med leverantörer för konsultstöd inom digitalisering, och följande områden:
• Verksamhetsutvecklare
• Förändringsstöd
• Projekt- och uppdragsledning
• Informationssäkerhet, dataskydd, it-juridik och cybersäkerhet
• Teknisk utveckling och arkitektur
• Agilt utvecklingsstöd
• Tjänstedesign
• Enterprise- och verksamhetsarkitektur
• Systemförvaltning
·
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 146 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen