Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Avfallkonsulttjänster
Referensnummer: 457751
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
De delområden som upphandlas är följande. A1. Renhållningsordning A2. Plockanalys A3. Strategiska och fördjupade utredningar samt utvecklings- och förändringsprocesser A4. Sopsugssakkunnig A5. Fysisk utformning avfallsanläggningar A6. Avfallshandläggning Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Den uppskattade volymen för uppdrag inom ramavtalet uppskattas till cirka 1 200 000 SEK per år. Detta värde utgör ramavtalets takvolym. Några garanterade volymer lämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71620000 Analystjänster, 79720000 Utredning, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen