II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avser byggnation av ett fiberprojekt i Lerum. Entreprenaden innefattar såväl schakt som installationsarbete. I entreprenaden finns det samförläggningar där B går med i kraftbolagets förläggning. Entreprenören har samordningsansvar mot denna samförläggning. Projektet kommer pågå under 14 månader och det kan förekomma krav från myndigheter att visst arbete ska utföras vid viss tid. I entreprenaden förekommer, förutom maskinschaktning, såväl sjökabelförläggning som klamring på bro. Erfarenhet från sjökabelförläggning ska styrkas genom referens.