Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ökad exportmognad hos svenska livsmedelsföretag
Referensnummer: 3.2.11-04609/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende exportfrämjande åtgärder för ökad exportmognad hos svenska småskaliga livsmedelsföretag på landsbygden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77100000 Jordbrukstjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Satsningen ligger i linje med den nationella livsmedelsstrategin 2030.Denna upphandling vänder sig till fristående konsulter, organisationer, regionala aktörer och sakkunniga inom livsmedelsexport som arbetar med att vägleda, utbilda och genomföra projekt för företag i syfte att skapa en ökad livsmedelsexport. Mer detaljerad information om uppdraget finns att läsa del 4. Krav på uppdraget i upphandlingsdokumentet.