160081-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: Ks 951/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM) behov av resebyråtjänster. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för succesiva avrop av resebyråtjänster, det vill säga bokning och utfärdande av biljetter (färdhandlingar) till samtliga reguljära färdmedel såsom flyg, tåg, buss, båt samt bokning av anslutningstransporter såsom kollektiv transport, hyrbil, taxi samt hotellbokningar över hela världen. Tjänsten innefattar även hjälp med visum i de fall detta är nödvändigt med hänsyn till resmål.