Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd automatisering och digitalisering
Referensnummer: KS 18-2092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Under senaste året har Norrtälje Kommun med hjälp av konsultstöd genomfört de första piloterna inom robotisering (RPA). Arbetet har mottagits på ett mycket bra sätt av organisationen och kommunen vill nu ta nästa steg. Detta innebär att flera processer i kommunens olika förvaltningar ska optimeras, standardiseras och automatiseras i syfte att frigöra tid till ökat värdeskapande för medborgarna. Till detta arbete söker kommunen konsultstöd som ska hjälpa kommunen att sprida tekniken och arbetssätt samt säkra att de önskade effekterna kan realiseras.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen