160182-2024 - Resultat
Sverige – Medicinska förbrukningsartiklar – Inkontinenshjälpmedel (absorberande och avledande)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inkontinenshjälpmedel (absorberande och avledande)
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Region Halland och Hallands kommuners samlade behov av inkontinenshjälpmedel (absorberande och avledande). Produkter som ingår är exempelvis kvarliggande katetrar, tappningskatetrar, urindroppsamlare, urinpåsar, fixering för urinpåse, urinstoppande hjälpmedel, tillbehör till kateter, irrigationsset, lavemangsystem, absorberande skydd (engångs/flergångs), bäddskydd (engångs/flergångs), fixeringsbyxor, badkläder samt pyjamasbyxor absorberande, enuresbyxor mm.
Intern identifierare: RS231161
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 18318300 Pyjamasar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141610 Uppsamlingspåse, 33141615 Urinpåsar, 33141621 Inkontinensset, 33700000 Hygienartiklar, 33771200 Pappersblöjor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del