2. Förfarande
Förfarande
Titel: Återbruksfraktionen textil från Återvinningscentraler och Återbruk
Beskrivning: Huvudsyftet med upphandlingen är att säkerställa att fraktionen textil mottagen på Beställarens Återvinningscentraler och Återbruk tas om hand och behandlas genom att så stor andel som möjligt av mottaget material återbrukas, d.v.s. användas igen i befintligt skick eller genom att restaureras. Genomförandet av uppdraget innebär även bland annat att rapportera mängder, avvikelser och i övrigt ha en öppen dialog med Beställaren. Transporter ska ske effektivt och med bästa möjliga drivmedel för att verksamhetens miljöpåverkan ska minimineras.
Intern identifierare: 26SVOA144
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Återbruksfraktionen textil från Återvinningscentraler och Återbruk