160234-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutensilier, Ks 1517/2016.
Referensnummer: Ks 1517/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tallrikar, glas, bestick, muggar, fat m.m.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 39221180 Köksredskap, 39221200 Bordsservis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning på Köksutensilier:
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Köksutensilier för leverans till de upphandlande myndigheterna (se avsnitt 1.4).
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Upphandlande myndigheter och volym:
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr, Upphandlande myndighet, Volym:
— 212000-2122, Arboga kommun, 140 000 SEK;
— 212000-1983, Askersunds kommun, 138 000 SEK;
— 212000-1926, Hallsbergs kommun, 153 000 SEK;
— 212000-1991, Karlskoga / Degerfors kommuner, 284 000 SEK;
— 212000-1975, Kumla kommun, 105 000 SEK;
— 212000-2056, Kungsörs kommun, 108 000 SEK;
— 212000-2114, Köpings kommun, 604 000 SEK;
— 212000-1918, Laxå kommun, 70 000 SEK;
— 212000-2981, Lekebergs kommun, 128 000 SEK;
— 212000-2031, Surahammars kommun 70 000 SEK;
— 212000-1967, Örebro kommun, 2 000 000 SEK.
Total volym för 2016 är 3 800 000 SEK.
Angiven uppskattad volym är ungefärlig och ska inte betraktas som bindande.