160272-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel.
Referensnummer: 16/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen:
Höganäs kommun köper in livsmedel till förskolekök, skolkök, äldreomsorgskök samt andra mindre enheter.
Höganäs kommun inbjuder Er härmed att lämna anbud enligt nedan angivna anbudsbestämmelser samt bifogade specifikationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15811000 Brödprodukter, 15870000 Smaktillsatser och kryddor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Generell information om denna upphandling: Inför den nya upphandlingen av livsmedel har Kostenheten i Höganäs kommun en ambition att höja kvaliteten på måltiderna på olika sätt. Kostenhetens ansvar är att tillaga och servera god och näringsriktig mat, men har också ett ansvar i att gästerna, gamla som unga, ska känna sig trygga med att måltiderna som erbjuds ska hålla en hög kvalitet.
Begreppet kvalitet omfattar såväl livsmedlens innehåll, utseende, smak, sammansättning, färskhet och miljöpåverkan vid produktion/odling men också på transport. Kostenheten eftersträvar ett klimatsmart helhetsperspektiv och vill arbeta mot lägre koldioxidutsläpp.
Vi ser därför gärna att lokal-/närproducerade alternativ kan erbjudas av anbudsgivarna och leverantörerna, där så är möjligt.
De livsmedel som efterfrågas ska i alla avseende (vid tillverkning, hantering, transport, tillagning och märkning etc.) följa de lagar och förordningar som finns i Sverige, vilket innebär att de också omfattas av EU:s regler och förordningar.
Leverantörerna ska ha kontroll över produkterna med HACCP eller ett motsvarande kvalitetssäkringssystem.
Livsmedlens innehåll har stor betydelse för vår definition av kvalitet och ska bestå av så rena och färska råvaror som möjligt; t ex. förordas helt kött och hel fiskfilé framför sammansatta produkter.
Alla färser, tärnade och strimlade produkter av nöt- och fläskkött ska vara nystyckade/nymalda och levereras utan skyddande atmosfär till storköken. Till tillagningsköken på förskolorna som får alla leveranser från grossist, accepteras dessa produkter packad i skyddande atmosfär.
Färsrätter och korv med högt köttinnehåll och låg fetthalt prioriteras.
MSC- märkt fisk förordas (Marine Stewardship Council).
Produkter som innehåller eller har stekts i rapsolja har företräde framför palmoljan, främst näringsmässigt men även ur ett miljöperspektiv. Livsmedel utan innehåll av transfetter, smakförstärkare som natriumglutamat och jästextrakt förordas, samma gäller för onödiga tillsatser och bindemedel som t.ex. polyfosfat.
Kraven på varorna finns specificerade i ”Kravspecifikation på livsmedel, Höganäs kommun 17”. I övrigt gäller kraven som framgår nedan.
Anbudsgivaren uppmanas att noga läsa anbudsbestämmelserna samt noggrant besvara de frågor som ställs, på det sätt som angivits.