2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för drift- och underhåll samt mindre nyinstallation och reinvestering av offentlig belysning inom Helsingborgs stad
Beskrivning: Helsingborgs stad avser att göra en upphandling av entreprenad för offentlig belysning mm omfattande följande delar: Del A. -Grupp 1 Drift och underhåll (ej planerade), inklusive jour och beredskap av Helsingborgs stads offentliga belysning mm och -Grupp 2 Avrop enligt AFD.43 Del B. -Planerade drift- och underhållsarbeten enligt handling 6.2 Teknisk beskrivning. enligt följande. Entreprenaden avser drift och underhåll, inklusive jour och beredskap av Helsingborgs stads offentliga belysning, benämnt anläggningen, vilken är en elanläggning. Staden är innehavare av anläggningen. Anläggningen består av Helsingborgs stads offentliga belysning på gator, torg, vägar, parker, och delar av den offentliga belysningen i och invid Helsingborg C såsom belysning ovanför körytor som bussar mm trafikerar. Anläggningen består även av belysningscentraler, styrutrustning, jordfelsbrytare för uttagsskåp, uttag på pollare och belysningsstolpar, uttagsskåp, evenemangsskåp, höj- och sänkbara uttagsskåp, kabelnät, fundament, stolpar, armaturer och ljuskällor.
Intern identifierare: 397/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50232100 Underhåll av gatubelysning
Ytterligare klassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527200 Utomhusbelysning, 31527260 Belysningssystem, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34920000 Vägutrustning, 34928510 Stolpar för gatubelysning, 34990000 Regler-, säkerhets-, signal- och belysningsutrustning, 34993000 Vägbelysning, 50000000 Reparation och underhåll, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 50232100 Underhåll av gatubelysning, 50232110 Färdigställande av offentliga belysningsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Entreprenad för drift- och underhåll samt mindre nyinstallation och reinvestering av offentlig belysning inom Helsingborgs stad