Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Open EHR
Referensnummer: RFI-2018-63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
This request for information (RFI) is the first step towards establishing technical capability of storing, handling and management of openEHR based information in a technical solution as a part of Region Östergötland digitalization platform.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen