160321-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingssystem
Referensnummer: UE 22.028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna Kommun, Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB samt Eskilstuna Kommunfastigheter AB (härefter ”Köparen”) genomför gemensam upphandling av upphandlingssystem.
Leverantören ska tillhandahålla ett webbaserat IT-stöd för upphandling.
Systemet ska stödja upphandlingar inom LOU, LUF, LOV, LUK samt hantering av direktupphandlingar och förnyade konkurrensutsättningar. Upphandlingssystemet ska hantera alla steg i upphandlingsprocessen och vara uppbyggt så att arbetet följer logiska och användbara processer utifrån valt upphandlingsförfarande. Upphandlingssystemet ska också stödja elektronisk signering, ESPD och DIS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48490000 Programvara för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingssystemet ska avse:
Planering
Upphandlingsdatabas
Upphandling
Annonsering
Kommunikation
Anbud
Utvärdering
Avtalsadministrering
Avtalstecknande och Elektronisk signering
Publik avtalsdatabas
Gränssnitt mot anbudsgivare
Avtalsuppföljning och avvikelsehantering.