Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Digitala P-automater 2017.2.
Referensnummer: T2017-00782
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38730000 Parkeringsmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Trafikkontorets behov av nya klimatsmarta parkeringsautomater och systemstöd som kan verksamhetsanpassas för Stockholms stads behov, inklusive administration och inlösen av bensinkortstransaktioner samt förmedling av bank- och kreditkortstransaktioner till Tk:s inlösare. Leverantörens åtagande ska även omfatta tjänster för support och anpassning av systemstöd under avtalets giltighetstid.
Trafikkontoret avser teckna avtal med en Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 66110000 Banktjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen