16035-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VVS-service
Referensnummer: 2018/03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsgivning på VVS-tjänster för successiva avrop.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på VVS-tjänster åt Futurum Fastigheter i Örebro AB och Örebro kommun.
Upphandlingsdokumentet med bilagor innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser Ert anbud med intresse.
Upphandlingens omfattning.
Denna upphandling avser ramavtal för måleritjänster, huvudavrop kommer att ske från Futurum Fastigheter AB. Samtliga förvaltningar inom Örebro kommun äger rätt att avropa enligt detta avtal.
Ca: volym 2016: 2,400 000kr.
Futurum äger i huvudsak skolor och förskolor enligt redovisad volym här nedan:
Förskolor ca:70st.
Grundskolor ca:50st.
Gymnasieskolor ca:3st.
Övrigt ca:30 st.
Örebro kommun äger byggnader på exploateringsmark, bostadrätter samt inhyrda lokaler där vvs-arbeten kan bli aktuella.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen