160379-2022 - ResultatSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Real-Tid PCR
Referensnummer: HSN 81-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal till Region Västerbotten som omfattar automatiserat realtids-qPCR-instrument för direkt användning på snitt av formalinfixerad, paraffininbäddad tumörvävnad utan föregående DNA-extraktion för detektion av genetiska varianter inom EGFR-, KRAS-, BRAF-, och NRAS-generna för behandlingsprediktion inför onkologisk behandling samt för analys av mikrosatellitinstabilitet (MSI), ska offereras som en komplett lösning enligt ställda krav.
Dvs. lån av ett (1) Instrument samt moduler, heltäckande service och underhåll inklusive reagenser, eventuella tillbehör och förbrukningsmaterial som krävs för att uppnå efterfrågad funktionalitet enligt ställda krav ska ingå i offererat pris som en komplett lösning för ca 800 analyser per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet beräknas till lån av ett (1) instrument, heltäckande service, inklusive reagenser, eventuella tillbehör och förbrukningsmaterial som krävs för att uppnå efterfrågad funktionalitet enligt ställda krav som en komplett lösning för ca 800 analyser per år.
Upphandlingens takvolym är komplett lösning för 3 200 analyser under ramavtalsperioden.