16038-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxiresor i tjänst 2018
Referensnummer: 3.3.2-881/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Taxiresor i tjänst för stadens anställda och förtroendevalda.
Bakgrund.
Stockholms stads anställda och förtroendevalda har behov av att kunna resa med taxi vid tjänsteutövning inom stockholmsområdet som ett komplement till resor med kollektivtrafik.
Upphandlingens volym/omfattning.
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal uppdrag kan inte lämnas. Den totala volymen är svår att ange och ramavtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden förändras, avvecklas eller tillkommer. Taxiresor i tjänsten inom staden har omsatt cirka 7 miljoner kronor exklusive mervärdeskatt de senaste tre åren. Det har utförts cirka 20 000 resor per år under de senaste tre åren.
Anbudstidens utgång.
Anbudet ska vara inlämnat i Visma Tendsign senast den 2018-02-22 23:59.
Anbudets giltighetstid.
Lämnat anbud ska vara bindande till och med 2018-08-31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen