2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utökning av avtal för Ansökningssystem Researchweb avseende forskningsdatabas
Beskrivning: Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller utökning av avtal för ansökningssystemet Researchweb inom Region Jönköpings län enligt 10 kap. 5 § Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Region Jönköpings län har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 14 §, andra punkten LOU. Region Jönköpings län använder i dagsläget ansökningssystemet Resarchweb, vilket sedan tidigare är upphandlat genom ett öppet förfarande enligt 6 kap. 2 § LOU. Inom Region Jönköpings län har nu behov av en forskningsdatabas uppstått för att kunna skapa en startsäkringsprocess, samt en projektdatabas där forskningsprojekt, kvalitetsarbeten och andra publikationer kan samlas och som behöver integreras med ansökningssystemet. Region Jönköpings län ser med anledning av detta att befintligt avtal med leverantören Minso solutions AB, som är leverantör av Resarchweb, måste utökas så att detta även inkluderar modulerna för forskningsdatabasen. Detta då forskningsdatabasen behöver vara kompatibel och kunna integreras med det nuvarande ansökningssystem Researchweb som redan upphandlats i Region Jönköpings län. Region Jönköpings län avser i enlighet med denna förhandsinsyn att utöka avtalet för ansökningssystemet Researchweb. Minso solutions AB är den enda leverantören som kan tillhandahålla en forskningsdatabas som är kompatibel med Researchweb. Det går ej integrera andra leverantörers forskningsdatabaser med Researchweb. Motiveringen till beslutet grundar sig på att det som ska anskaffas endast kan tillhandahållas av en viss leverantör därför att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens.
Intern identifierare: RJL 2024/1065
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
Ytterligare klassificering (cpv): 48810000 Informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000