160425-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Flygtransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygresor inrikes, kompletterande sträckor
Referensnummer: 23.3-9033-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för inrikes flygresor, kompletterande sträckor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60410000 Reguljär flygtrafik, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Denna upphandling omfattar flygresor till inrikes destinationer från avreseorter i Sverige.
I denna upphandling genomförs avrop genom konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU.
Anbudsområdena framgår av Bilaga Pris, flik 1 Anbudsområden.
De sträckor som ingår i denna upphandling är avtalslösa sedan 2018. Information om vilka sträckor som ingår i aktuell upphandling anges i Bilaga Pris.
Upphandlingen består av ett antal flygsträckor (t.ex. Stockholm - Gällivare). Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 17,1 M SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från 2017 över de sträckor som omfattas av denna upphandling.
Antalet resor på aktuella linjer under 2017:
Enligt statistik över samtliga sträckor, förutom sträckan Stockholm - Kristianstad bokades drygt 6 600 enkelresor under 2017 från de då befintliga ramavtalen. I Bilaga Statistik redovisas antal enkelresor uppdelat per destination. Sträckan Stockholm - Kristianstad omsatte under 2017 drygt 4,9 MSEK.
Kammarkollegiet kommer att anta 3 (tre) ramavtalsleverantörer per sträcka under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter fram till och 30.11.2019.
Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 15.3.2019.
Sista dag för anbudsinlämning är 14.2.2019 klockan 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under första kvartalet 2019.