160432-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Däck till lätta fordon – Däck och däckhotell
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDäck och däckhotell
BeskrivningUpphandlingen omfattar tjänster nedan, i Ånge och Fränsta, för däck till i huvudsak personbilar, lätta lastbilar och släpvagnar. De tjänster som upphandlas är följande: 1. Förvaring av sommar-/ vinterdäck. 2. Kontroll och skiftning av däck inför sommar/vinter -säsong 3. Reparation och byte däck och fälg vid behov. Totalt gäller det däck till ca 110 fordon varav 95 personbilar/ lätta lastbilar och ca 15 släpvagnar. Ca 2/3 av fordonen är placerade i kommunens västra del, huvudsakligen i Ånge, medan 1/3 är placerade i kommunens östra del huvudsakligen i Fränsta. Där utöver kan det förekomma däck i mindre omfattning till andra maskiner, exv. gräsklippare, hjullastare, personalvagnar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34351000 Däck till lätta fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDäck och däckhotell Väst
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107411:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34351100 Bildäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDäck och däckhotell Öst
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107411:Lot:2