160447-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Omhändertagande av bottenslagg från avfallsförbränning inkl transport
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av bottenslagg från avfallsförbränning inkl transport
BeskrivningOmhändertagande av bottenslagg från avfallsförbränning från Beleverket i Hässleholm på HKC Vankiva. Utsortering och återvinning av metallförekomster i slaggen, såväl icke magnetiskt som magnetisk metall. Utsorterad metall tillkommer mottagaren. Bottenslaggen hämtas, fritt lastat på HKC Vankiva. Bearbetning eller sortering ska ske hos mottagaren. Bottenslagg produceras hela året. Dock med viss variation, främst gäller detta under sommarhalvåret och då förbränningsanläggningen är under revision, normalt 3-4 veckor i maj. Hämtning ska ske kontinuerligt, plan för detta sker i samråd med beställaren. Mottagaren ansvarar för årlig återkoppling av utsorterad mängd metall till beställaren Anbudsgivare ska ange plats för bearbetning/utsortering till beställaren.
Intern identifierareHMAB 2025/351
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOmhändertagande av bottenslagg från avfallsförbränning inkl transport
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport