2. Förfarande
Förfarande
Titel: Reinvestering FS Högberga
Beskrivning: Entreprenaden omfattar en totalrenovering av FS Högberga, vilket inkluderar: · Ny byggnad för 10- och 20 kV ställverk samt kontrollrum · Ny nollpunktsutrustning 10 kV · Kondensatorbatterier · Nytt 145 kV fack för inkommande ledning · Ny 20/10 kV transformator på 16 MVA · Rasering av: o Befintlig byggnad o Befintligt kondensatorbatteri o 70/10 transformatorfack o Två (2) stycken 20/10 kV-transformatorer
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315400 Högspänningsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92355:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster