Norrtälje Energi AB avser att upphandla en styck ny krafttransformator. Data: 22 +/- 8 x 1,67 % / 11 kV, 25 MVA (ONAN). Eventuellt kommer man upphandla 2 st likadana transformatorer (Option).
Transformatorn ska levereras till station Rimbo där en ny byggnad ska upprättas. Transformatorn ska placeras inomhus, men tillverkas för utomhusbruk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31213200 Distributionstransformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen