Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av djupmätning med Bathymetrisk LiDAR i Haparanda skärgård
Referensnummer: 511-3016-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Norrbottens län inbjuder till anbudsgivning för avtal gällande Bathymetrisk LiDAR mätning i Haparanda skärgård samt efterprocessning av data.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71354500 Marina mätningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen