160620-2023 - ResultatSverige-Märsta: Utryckningsservice för bilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärgningstjänst
Referensnummer: UH-2022-222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50118000 Utryckningsservice för bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun upphandlar Bärgningstjänster. Avtalet avser avrop av tjänster för flytt av fordon av olika slag inom Sigtuna kommun. Det sker cirka 400 bärgningar per år.
Sigtuna kommun har i dag behov av bärgning av bilar som står trafikfarligt eller hindrar trafiken samt bärgning av så kallade fordonsvrak. Kommunen kan även komma att använda tjänsten för bärgning av kommunens egna bilar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
omfattar bärgning av fordon inom Sigtuna kommun. Även bärgning av fordon som ägs av Sigtuna kommun.