Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allmän kollektivtrafik Åre
Referensnummer: RUN/637/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget som ska upphandlas omfattar den allmänna kollektivtrafik inom Åre kommun samt några linje mellan Åre och Östersund kommun. Utöver trafikdrift ingår i uppdraget bland annat fordonsanskaffning, tjänste- och omloppsplanering samt trafikledning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antal busslinjer
22
Antal fordon
Ca 25
Antal registrerade påstigande (2021)
Ca 330 000
Antal tidtabellskilometer
1,5 miljoner
Antal tidtabellstimmar
32 000