2. Förfarande
Förfarande
Titel: El-teknikhus, kaj 2, Stockholm Norviks Hamn
Beskrivning: Totalentreprenaden omfattar leverans, installation, avprovning och driftsättning av en ny prefabricerad utomhusbetjänad Elstation E11, inklusive alla nödvändiga installationer, montage, kanalisationer, kabeldragningar och skarvningar. Detta innefattar även anslutning av Elstation E11 till befintlig 24 kV ringmatning av elstationer genom skarvning och förläggning av kraftkabel AXKJ 24kV 3x240/35 samt anslutning av jordlinor från det befintliga jordlinenätet. Entreprenaden ska utföras i beställarns hamn, Stockholm Norvik, belägen i Nynäshamns kommun, norr om Stockholm
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105765:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31214000 Ställverk