160700-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Byggteknisk projektledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektorganisation för projektering vid nybyggnation, Vårbergs IP
Referensnummer: FSK 2018/621
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsultuppdrag för generalkonsult vid projektering vid nybyggnation på Vårbergs IP. Uppdraget omfattar framtagning av systemhandling utifrån nivå programhandling inför en framtida samverkansupphandling gällande nybyggnation. Den upphandlade samverkansentreprenören ska sedan överta systemhandlingarna och projektera klart dessa.