2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mottagning och behandling av trädgårdsavfall i kärl
Beskrivning: Uppdraget avser omhändertagande och behandling av trädgårdsavfall insamlat i kärl. Beställarens Leverantörer för insamling av kommunalt avfall svarar för insamling. Kunderna sorterar ut trädgårdsavfall från sin egen trädgård i ett särskilt avfallskärl på 370 liter som töms med 14-dagars intervall under perioden april november (observera att perioden kan starta i slutet på mars beroende på hur veckorna ligger). Fraktionen trädgårdsavfall består i huvudsak av blommor, blast, ogräs, löv, gräsklipp, fallfrukt (mindre mängder), mindre grenar och ris. Sammansättningen kan variera inom säsongen.
Intern identifierare: 25SVOA1332
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Kort om tid till avtalsstart
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Mottagning och behandling av trädgårdsavfall i kärl