160793-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Staffanstorp: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av korttidsboende / växelvård för äldre och funktionshindrade
Referensnummer: 2019-ON-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Staffanstorps kommun genomför upphandling av korttidsplatser och växelvård för äldre och funktionshindrade. Den kommunala verksamheten inom korttid och växelvård bedrivs idag i lokaler på Pilegården för brukare/patienter med somatiska besvär och brukare/patienter med demens och/eller kognitiv svikt.
I uppdraget ingår att ge brukarna/patienterna omedelbar tillgång till omsorg och service samt hälso- och sjukvård dygnet runt utifrån i förfrågningsunderlaget uppställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen