160801-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norsjö: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtjänster
Referensnummer: UH-2020-77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Deltagande i denna upphandling:
Norsjö Kommun
212000–2858
Norsjölägenheter
556535–2902
Malå kommun
212000–2866
Malåbostaden AB
556428–1466
Malå Energi- och Industri Aktiebolag
556221–5730
Uppdraget omfattar att på uppdrag av kunden:
• Tömma enskilda och samägda avloppsanläggningar inom kommunernas geografiska område samt tömma och/eller spola kommunalt ägda avloppsanläggningar, reningsverk och ledningsnät.
• Tömma rännstensbrunnar i kommunalt ägda dagvattennät.
• Tömma olje-och fettavskiljare samt omhänderta och transportera till destruktion.
• Utföra andra tillhörande tjänster efter avrop.
Tömning av enskilda eller samägda avloppsanläggningar ska utföras under perioden maj-oktober eller enligt överenskommelse med beställaren.
Slammet ska tömmas enligt heltömmande teknik.
Slam och annat material ska omhändertas och transporteras till anvisad plats enligt särskild överenskommelse. För Malå kommun transporteras det idag till Malå reningsverk och för Norsjö kommun till Lustigkulla, annan anvisad plats inom kommunerna kan förekomma under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattning av omfattning framgår av avtalet punkt 5.0.