160825-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, Mark- och anläggningsentreprenad för Elnät och Stadsnät
Referensnummer: ABEL 2019/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar huvudsakligen schaktarbeten för elnät, gatubelysning och stadsnät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112500 Schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen